top of page

KORMÁNYZATI SZOLGÁLTATÁSOK

A gazdaság és a társadalom vezetői az emberi teljesítmény és ezzel egyidejűleg a technológiai fenntarthatóság érdekében a felelősségteljes jóléti elemek és a társadalom hosszútávú örömteliségét eredményező látásmód felé irányították figyelmüket.

 

A Happiness Consulting segít mérni, tervezni és tréningekkel fejleszteni a társadalmi örömteliséget.

A mérés lehetővé teszi, hogy a kormány olyan döntéseket hozzon, mely a választóit örömtelivé teszi; az elemzés és tervezés során kialakítható a társadalom tervezett hosszú távú össz-értékrendszere - így lehetővé válik annak elenőrzése, hogy a bevándorlók illeszkednek-e ebbe -; a széleskörű tréningek azt fejlesztik ami igazán fontos: a társadalom meglégedettségi szintjét, egészséges életvitelét, felelősségteljes és örömteli látásmódját, valamint éberség intelligenciáját (AQ).    

 

A kormányzati vezetők a legnagyobb hatással-, erőáttétellel bírnak az emberek életére, ezért nagyon haszos, amennyiben örömteli látásmóddal rendelkeznek.

 

A Happiness Consulting célja az emberi minőség fejlesztése, örömteli látásmód és éberség intelligencia kibontakoztatásával.

 

A hosszú távú örömteliség érdekében a kormánynak a társadalom alapköveire kell építenie. Ezek, a humanizmus, a racionalitás, a szekuláris társadalom, a szabad és demokratikus társadalmi rendszer, mely a jogállamiság alapján fontosnak tartja és védelmezi az emberi értékeket mint vallásszabadság, sajtószabadság és a nemek közötti egyenlőséget.

 

Ezen alap-rendszer iránti tudatosság, értékelése, valamint a megélhetés szociális vagy társadalmi alaphálóját kialakító rendszer megbecsülése alapvető megelégedettséget erredményez.

 

A megelégedett társadalom a vezetőit megválasztva, követendő példaként elfogadva, az elkötelezettség, a lelkes aktív részvétel útjára lép – mely számos felmérés szerint legalább 19-50 százalékkal képes emelni a működés pénzügyi eredményességét –. A magyarországi felmérések eredménye hazánkban inkább az 50 százalékos hatékonyság növekedést sugallja.

 

Mindamellett, hogy a vezetőknek meg kell tanulniuk kezelni a társadalmak komplexitását, valamint a változó gazdasági és szociális trendeket, rájöttek arra, hogy abban az esetben lehet a rendszert egy fenntartható balanszú fejlődéshez vezetni, amennyiben kiegyensúlyozzák a teljesítmény-központú elemeket életminőség javító és környezettudatos, jóléti életviteli elemekkel. Személyes szinten ez lehet testmozgás, pihenés, egészséges táplálkozás vagy pihenést hozó szellemi elmélyülés, társadalomi szinten ez az ezeket támogató és védelmező jogi keretek, az állami infrastruktúra és az ezeket megcélzó támogatási rendszerek kialakítását jelenti. Egy szervezet - legyen az mikro vagy makro - profitabilitását képes megháromszorozni a nemzetközi felmérések szerint ezen lépések sora.

 

A fizikai és mentális többlet lehetővé teszi, hogy éberségüket, éberség intelligenciánkat a saját magunk megismerésén túl a világ dolgaira is összpontosítsuk – a szükségszerű szinten túl.

 

Mindezek megalapozzák az örömteli és éber társadalom kibontakozását.

 

A hosszú távú, felelősségteljes örömteliség kibontakoztattatása szempontjából tekintve az előző folyamat jelentősen leegyszerűsödik.

 

Az életminőség és az örömteliség mértékét több mint negyven ország méri már, azonban ennek a méréssel  függvényében történő fejlesztését egyetlen ország végzi a világon, Bután, a Bruttó Nemzeti Összboldogság hazája.

 

Egy brit felmérés szerint az emberek 80%-a inkább azt várja kormányától, hogy inkább örömtelibbé tegye őt, mint tehetősebbé.

 

E felelősséget felismerve, földrészünkön Magyarország, a Magyar Kormány lehet az első.

 

 

Building Blocks
A TÁRSADALOM ALAPKÖVEI, AZ EURÓPAI ÉRTÉKEK
– melyek lehetővé teszik az örömteliség kibontakoztatását

Amennyiben a humanista gondolkodás, racionalizmus, szekularitás, demokrácia és emberi jogok egymásra épülnek, ezen alapra építhető jóléti, majd az örömteli és éber társadalom.

A humanizmus gondolkodásának gyökereit a görög és a római antik kultúráknak köszönhetjük. A középkori 'teocentrikus' világszemléletet – melyben az emberi kvalitásokat jelentősség nélkülinek tartották – az 'antropocentrikus' szemlélet váltotta fel azáltal, hogy a társadalom fókuszát egy emberközpontú nézőpontba helyezte át, melyben a pozitív emberi kvalitások elismerésre lelnek. A barbár vallások, melyek élet-áldozatokkal jártak – mint a sátánizmus – nyilvánosan módon elutasításra kerültek. Az emberek jóléte egyre inkább a gondolat és a cselekvés központjába került. Ez volt korunk Ember Minőség Mozgalmának kiinduló alapja.

 

A humanista gondolkodásra alapozva megjelent a racionalizmus. A racionalista gondolkodó a világról alkotott meglátásait logikusan magyarázható konklúziókra építi. A döntéshozás logikus következtetéseken alapszik. A racionalitás lehetővé teszi, hogy eszmékről bebizonyosodjon, hogy nem helytállóak, akkor is ha azok vallási írásokon nyugszanak. A görögök tradicionális logikai vitáira alapozva a Felvilágosodás korában tudósok és filozófusok mint Descartes gondolkodásukat a látható és vizsgálható valóság megismerésére fordították figyelmüket. A hétköznapi élet jópár területét a logika függvényében vizsgálták és elindítottak egy tudományos forradalmat.

 

A szekularitás, a logikus érvelések kibontakoztata során alakult ki. A szekularitás azt jelenti, hogy a társadalmi és vallási szervek törvény szerinti szétválasztásra kerülnek. Amennyiben a vallás politikai hatalommal bírna, a tudományt nem támogatná. Amennyiben a tudomány bebizonyítja, hogy egy bizonyos vallási dogma nem logikus, a vallási vezetők elveszítenék a jogukat a kormányzásra és törvényhozásra. Csak a vallás és a világi erők szétválasztása garantálja, hogy a tudomány szabadon szolgálja a társadalom fejlődését. Nagy elővigyázatosságra van szükség ezzel egyidejűleg, hogy a tudomány ne próbálja az emberekkel elfogadtatni megállapításait, illedelmes maradjon – nem úgy ahogy azt a vallásnak keresztelt Szcientológia teszi –. Ugyanez érvényes a másik irányba is. A szekularitás érte el, hogy a vallási és világi törvények kultúránkban elválasztásra kerültek. A vallási törvények – amíg másokat tiszteletben tartanak – magánügynek számítanak, a világi törvények váltak az ország hivatalos vezetésének alappilléreivé.

 

A modern jogállamiság filozófiáját és kialakulásának forrását a Felvilágosodás korában, a Nagy Francia Forradalmat követően leljük. A világi törvények alapján történő társagalmi berendezkedést jelenti, a “szabad állam” szinonimájával illethető. A jogállamiság a hatalmi ágak szétválasztását jelenti - jogalkotó, közigazgatás, igazságszolgáltatás -, valamint azt, hogy az embereket bevonja - biztonsági mechanizmusként – annak ellenőrzésére, hogy e három hatalmi ág nem él vissza saját erejével. Egy független bizottság ügyeli fel a harmonikus működést. Ez egyben magába foglalja, hogy magánszemélyek is fordulhatnak e estülethez jogaik érvényesítése érdekében. A jogállamiság mindenkinek ugyanazon jogokat biztosít, kettős mércék nélkül. A szólásszabadság, nemek közötti egyenlőség és vallásszabadság a demokrácia legbecsesebb értékei.

 

A demokrácia az a politikai rendszer, amelyben a kormányzási jog az állampolgárok véleményén alapul és a kormánynak a választók felé kell számolnia cselekedeteivel. A képviselőket periódusokra választjuk újra, szabad választások során. Rendelkezik egy demokratikus Alkotmánnyal. A véleménykülönbségek érvényrejuttatása érdekében magába foglalja az ellenzék intézményét. A demokrácia legkifinomultabb formája a direkt demokrácia, mely gyakrabban vonja be a választókat a kormányzati döntésekbe. Ennek egyik legjobb példája Svájc, ahol az embereknek magas ébersége és részvételi affinitása alakult ki a kormányzati döntésekkel kapcsolatban.

 

Az emberi jogoknak mindenkire érvényesnek kellene lenniük a demokratikus országokban és azok számára akik a racionalitásban és a szekuláris jogállamiságban hisznek. A cél, hogy az embereket nagyobb emberséghez és pozitívabb látásmódhoz vezesse és így teret nyisson az értékrendek és interakciós stílusok fejlesztéséhez. Pontosabb kifejezés rájuk ezért a 'humanista jogok'. Univerzálisan elfogadott pozitív moralitáson, etikán és értékeken nyugszik, melyeket nyilvánosan elfogadott normák szerint mérünk. A humánus értékek nagyszerűek, azonban más és más emberek által más rejtett motivációból is hangoztatásra kerülnek. Általános szabályként fogalmazható meg, hogy azok a humanitárius lépések támogatandók, melyek racionalitáson, szekularitáson alapulnak.

 

A népszerű legenda szerint egy király lányát Európát elrabolta Zeusz egy bika formájában. Azóta, az idők változtak. Az Európai Értékek fentebbi sorát egy következő minőségi szinttel kell kiegészíteni. Európa lányai bölcs, morális, közösségi, kreatív, transzparens, empatikus, független és éber nőkké értek, kik megtanulták legyűrni az 'isteni' bikát. Érdekes módon midketten örömtelibbek ezen új házasságban.

A kormányzati vezetők felismerték, hogy mindannak ellenére, hogy a rendszer férfiasan védelmező struktúrája jól működik, csak akkor vagyunk képesek a fizikai-, szociális és mentál szinten értett jóléti életvitellel bíró társadalmat, pozitív és magas életminőséget kibontakoztatni, amennyiben a rendszert átitatjuk szocio-kulturális, életfenntartó megközelítéssel – melyben a hölgyek a legjobbak –. A hús salátával, körettel és szép terítéken a legjobb. A rendszer fogaskerekei közé olaj szükséges

 

Napjainkban már több mint negyven ország méri az életminőség és örömteliség valamilyen formáját. Érdemes eszünkben tartanunk azt a brit felmérést, mely szerint a választók 80%-a azt várja kormányától, hogy inkább boldogabbá tegye őket, mint tehetősebbé. A GDP központúság csak a GNH látásmódjának implementálásával kiegészítve tartaható fenn.

Az idealista örömteliség központúság racionalitás alapú kiegyensúlyozásának tekintetében külső és belső éberség intelligencia fejlesztésre van szükség.

 

A Happiness Consulting segítséget nyújt a kormányzati vezetők számára kifaragni az
örömteli és éber társadalom kibontakozatásának alapköveit.

 

Handling Complexity
KOMPLEXITÁS KEZELÉSE
- egy állandóan változó termelési, gazdasági és szocio-kulturális környezetben

A társadalmak sok szempontból hasonlóképp működnek, mint a nagyvállalatok, egy nagyobb, kiterjedtebb szinten. A vállalati vezetési stílusok és a kormányzati vezetés aspektusai több esetben egyeznek.

 

Azonos termelő szervezetek csoportja, termelési ágazatokat alakítanak ki, melyek meghatározó jellege a kor technológiájától és felhalmozott tudásától függ. A termelés kulcstényezője az évszázadok során ezen mód folyamatosan változott.

 

Minden társadalom a földművelő és állattartó Mezőgazdasági társadalmi modellre alapul.

Az brit Ipari Forradalom élenjáró inspirációját követően, a gépek és a tőke megjelenésével a termelés jellegének fókuszát az iparosodás vette át. Mezőgazdasági társadalom alapjára építve az embereket mint egy gépezet cserélhető fogaskerekeként kezelve megjelent a kialakult az Indusztriális társadalom.

A számítógépek megjelenésével és a szoftverek majd az internet alkalmazásával a világ egy nagy faluvá vált, az addig nemlátható piacok és termelési módok átláthatóvá váltak. Az számított, hogy milyen gyorsan és mennyi információ volt elérhető. Kifejlődött az Információs társadalom.

Mivel a széleskörben elérhető termékinformáció megnövelte a versenyt, egyre nagyobb szerepe lett annak, hogy a törzsvásárlói kör kilakítása érdekében a termék jó minőségű legyen. Megjelent az Indusztriális Minőség Mozgalom. Jó minőségű terrmék létrehozásához magas hatékonyságú folyamatokra van szükség, így nagy mértékben szolgálta e mozgalom javát a lean és just-in-time termelési rendszerek kialakítása, melyet Six Sigma projektminőség növelő módszer követett.

 

Az adatok könnyű elérése jópár elképzelést elindít és számtalan ötletet generál. Kihívássá a lényeg kiszűrése vált, a kulcs eredményességi mutatók (KPI) bölcs megválasztása. A Tudás alapú társadalomban további előnnyel szolgált amennyiben az ügyfél személyes adatai elérhetőek az értékesítési folyamat során.

Jópár vezető rájött arra, hogy a folyamatos teljesítményorientáltság és a stresszhelyzet miatt egészséges fenntarthatósági elemeket kell életükbe iktatniuk, hogy azok egészségre gyakorolt nem-pozitív hatását feloldják és újra feltöltődjenek. Megjelent az időszakosan hoszabb pihenés, a 'sabatical' és a vállalaton belüli edzőtermek alkalmazása. A vállalatok környezetvédelmi szempontból egyre nagyobb felelősséget vállalnak. A munka és magánélet ritmusa kialakul, az egészségesen fenntartható
Jóléti életvitel társadalma egyre inkább kibontakozik.

 

A humanizmusból inspirálódva, felismerve, hogy végső soron a folyamatokat emberek találták ki és az emberek javát kell szolgálniuk kialakult a Emberi Minőség Mozgalom.

Az emberi kvalitások fejlesztése ismét kiemelte magát az embert a 'gépszerű szolga' státuszból.

Mi a két legfontosabb tényezője az Emberi Minőség Mozgalomnak? Az örömteli látásmód és az éberség intelligencia (awareness intelligence). Ez utóbbi szükséges ahhoz, hogy felismerjük az emberek és világ tendenciái mögött meghúzódó rejett motivációs elemeket, az örömteli látásmód pedig segít a világot rugalmasan, könnyedén és ezzel egyidejűleg – mint számos nemzetközi felmérés is bizonyítja – nagyon sikeresen kezelni.

 

Amint egy tásadalom eléri a fizikai, szociális és mentális fejlettsége ahhoz, hogy Jóléti társadalommá váljon, a következő lépés számára az örömteliség és az éberség intelligencia (awareness intelligence, AQ) emelésére összpontosítani. Kialakulhat így az Örömteli és Éber társadalom.

 

E szóösszetételből elsőként vizsgáljuk meg az örömteliséget, az örömteli látásmódot.

Az Emberi Minőség Mozgalom által kialakított emberibb rendszer és emberibb folyamatok jelentősen megemelik a vállalatok örömteliségétét – és így a nemzetgazdaság – teljesítményét.

 

Milyen módon épülnek egymásra ennek szinergikus építőelemei?

Az örömteli emberek 31%-al magasabb megelégedettségi szinttel rendelkeznek életükkel kapcsolatban.

Mindamellett, hogy az élet-elégedettséget a GDP PPP is befolyásolja, a pénzbeli bőség csak egy ideig képes emelni, melyet az Easterlin paradoxon többéves felmérése is bemutat. A Gallup és Kahneman felmérése szerint egy bizonyos szint feletti éves családi bevétel már nem vezet örömteliség növekedéshez. Az USA-ban ez 75.000 dollár/év, Nagy Britanniában ez 45.000 font/év.

A magas elkötelezettséggel rendelkező vállalatoknál magas az aktív részvétel, így 19 százalékkal magasabb bevétellel rendelkeznek mint az átlag (T.Watson, NHS Employers); az alacsony elkötelettségűekhez képest pedig 50 százalékos bevétel különbség figyelhető meg.

Azon vállalatok kik egészséges fenntarthatósági-, jóléti életvielt kibontakoztató elemeket is használnak – fizikai, szociális és mentális szinteken –, kétszeres profitabilitási mutatóval rendelkeznek a magas elkötelezettségűekhez képest, és háromszorossal az alacsonyan elkötelezettségűekhez képest.

 

Az örömteli szervezeteknek 'jobban megy'.

 

A vállalatok és ágazatok együttes teljesítményét a GDP szintjében mérjük. Az örömteliségnek köszönhetően ez nagy mértékben növekedik.

 

A kis himalájai ország királyát pár évtizede egy újságíró megkérdezte: “Mennyi az ország bruttó hazai összterméke?”. Jigme Singye Wangchuck király válasza az volt: “Nem az számít, hogy mennyi a GDP, hanem, hogy mennnyire örömteliek az emberek.”

Ezt követően kidolgozták a bruttó hazai örömteliség (GNH) mérését, és jelen Alkotmányos Monarchiájuk demokratikus úton választott kormányzata ennek mérőszámait is figyelembe veszi döntései során, a GDP mellett.

Az GDP látásmód lenntről közelít az örömteliség felé, míg a GNH látásmód az örömteliség sas-látásmódjából építi a folyamatokat, mely hosszú távú örömteliséget – így magasabb teljesítményt – eredményez.

A GDP és a GNH között az értelmezésbeli híd, az egészséges fenntarthatóság.

E kettő együttes alkalmazása elvezet az ország hitel/fő szintjének mielőbbi rendezéséhez.

 

Az örömteli tudatosság nagy mértékben függ az éberség intelligenciával (AQ), annak lehetősége, hogy felismerjük gondolatainkat, érzelmeinket és a külvilág tendenciáit. Az éberség intelligencia a gazdasági és szocio-politikai mintázatok mélyebb megértését hozza és ezzel egyidejűleg leegyszerűsíti és pontosabbá teszi a döntéshozást. Ahogy a Jóléti társadalmak a bölcs és empatikus emberekre építenek, az Örömteli és éber társadalom az örömteli látásmódra és éberség intelligenciára épít. Az emberek arra fókuszálnak, ami ténylegesen számít, az életet és a munkát örömelibbé és tudatosabbá tenni.

 

Ennek a leghatékonyabb kifejlesztése egy reprezentatív felméréssel kezdődik, konzultációval és fejlesztési stratégia formálással folytatódik, mely egy testreszabott országos implementációban teljesedik ki. Olvasson erről többet az alábbi két fejezetben.

TÁRSADALMAK ÖRÖMTELISÉG SZINTJÉNEK MÉRÉSE
Measurement

Az örömteliség mésésének, és ezzel együtt egy társadalom fejlettségi szintjének nemzetköleg elismert két módja a Spirál Dinamika szintek és a GNH tényezőinek mérése.

Spirál Dinamika

- annak érdekében, hogy a vezető pontsan abból a motivációs stílusból szólítsa meg az embereket, mint amelyre vágynak

A Spirál Dinamika egy anlízis meta-modell, mely egy fejlesztési stratégiát képes alátámasztani, segíteni. Az individuális és szociális értékrendet méri, mely hűen tükrözi az emberek életének, munkájának stílusát és értékrendjét. Ezen szinteket különböző szín-névvel illetjük az egyszerűség kedvéért.

 

A társadalmak fejlesztése során a cél az, hogy megtaláljuk pontosan a következő lépcsőt, mely az emberek fejlődéséhez szükséges, valamint, hogy az ehhez pontosan illeszkedő vezetői, motivációs stílust, retorikát alkalmazzunk. Azok, akik számára az aktív részvételük hosszú távú fenntartása lényeges szempont, vagy igyekeznek a klímaváltozásra megoldást találni, azokat nem lehet motiválni a 'narancs' szint vállalkozói hozzáállásával; őket a 'zöld' szint egészségmegőrző, bio, közösségi jellegével lehet motiválni. Velük egyenlőként kell leülni egy asztalhoz, és addig egyeztetni, amig mindenki egyet nem ért. A 'vállalkozási lehetőségeket' kereső 'narancs' vezetés nem tesz rájuk érezhető hatást. Ezt a stílust azok esetében alkalmazzuk, akik a növekedést, fejlődést, a tudományos vívmányokat, az oktatást tartják szem előtt.

A 'kék', autoritásra, rendre, biztonságra, jól működő rendszerre vágyó emberek nem tudnak mit kezdeni sem az azt követő 'narancs', mint az azt megelőző egoista 'vörös' szemlélettel.

A Spirál Dinamika, megtalálva az emberek 'gravitációs központját' segít a fejlődés, a motivációs tényezők, a retorika és a vezetési stílusok testreszabásában, akár alkalomszerű megjelenések során is.

Több ország elnökének választási beszédét úgy építik fel, hogy minden itt sorolt Spirál Dinamika szinthez szóljon.

Ezen szintek (un. vMeme-k) lennről felfelé sorolva a következők:

 

1. BÉZS: A fiziológiai túlélésére kell figyelnie, arra, hogy legyen étele és tető a feje fölött. Archaikus.

 

2. LILA: (Ős)közösség, család orientált. Rituálék, mágia. Az indivídumok közösségekbe-, nagyobb családokba formálódnak. A közösség számít az indivídum felett.

 

3. PIROS: Harcos, egocentrikus. Az indivídum ki kíván törni a családi 'általánosságból', a 'mindenki egyenlő'-ből. Kitörnek és megmutatják erejüket, kvalitásaikat.

 

4. KÉK: Törvénykövető, igazságkereső. Az indivídum megérti, hogy az egocentrikus önösség egy idő után nem fenntartható, túl sok energiába kerül és esetenként 'túl sok port kavar'. Az egyén létrehoz egy rendszert, vagy beáll egy rendszerbe, szociális, vallási, vagy politikai szinten, egy 'magasabb ügyet' szolgálni.

 

5. NARANCS: Vállalkozó, tudományos. Az emberek több önállóságra, felelősségre vágynak ahhoz, hogy életüket itt és most jobbá tegyék. A 'modernitás' és a pénzügyi növekedés paradigmája.

 

6. ZÖLD: Zöld-kommunális. A kollektív fenntarthatóság válik fontossá, a 'minden lény érdeke', mivel a túlságosan önérdekű és szakadatlan erőfeszítés belső kiégéshez és a környezet felőrléséhez vezet.

 

7. SÁRGA: Integrált folyamatok, széles látókör. Az egyén visszanyeri individualitását anélkül, hogy elvesztené kapcsolatát a közösséggel.

A rendszergondolkodás többrétű új megoldásokat és stratégiákat szül, mely a közösség egészét szolgálják.

 

8. TÜRKÍZ: Univerzális, holisztikus. Az új megoldások nem elegendőek, a világnak kell 'jobban csinálni a dolgokat'. Ez nem egy politikai, hanem egy annál mélyebb közösségi megközelítés. Holisztikus harmónia. A jobb és a bal agyféltek, a szív és az agy egyidejű használata, intuitív, empatikus.

 

Példaként, Németország Spirál Dinamika szerinti fejlődése 2015-ös becsléssel, mellette Magyarország súlypontjának becslése:

A Sprál Dinamika módszere alkalmas arra, hogy felmérjük országunk értékrend-eloszlását akár társadalmi vagy egyéb csoportokra bontva. Ennek alapján tervezhetővé válik az ország értékrend-elosztása, valamint világossá és hatékonnyá válik a csoportok és/vagy egyének fejlesztése. Objektív és tudományosan megalapozott szűrőként és a kiválasztást támogató eszközként is alkalmazható menekült-ügyi / integrációs kérdések során.

Bruttó Nemzeti Örömteliség (GNH) és Jólét (GNW)

'A pénz nem tesz boldoggá', vagy?

 

Mindamellett, hogy az állampolgárok saját életükkel való elégedettségünkre hatással van az egy főre jutó GDP, a vásárlóparitás (GDP PPP), az Easterlin paradoxon megmutatja, hogy ezt csak egy bizonyos szintig teszi. Az Amerikai Egyesült Államokban ez a családi bevételek átátlagában 75 ezer USD/év öszeget, Nagy Britanniában 45 ezer Angol Fontot jelent évente, családonként. Ezt követően azonban semmilyen pozitív hatást sem gyakorol megelégedettségünkre. Mindamellett hogy az éves keresetnek van hatása az örömteliségre – és leginkább a kereset hiányának -, a gazdagságnak nincs akkora hatása boldogságunkra, mint ahogy azt gondoltuk.

 

A “hedonista hörcsögkerék” hozzáállás a magánéletben és a munkában a kiegyensúlyozottság helyett, az egocentrikus 'vágyaknak' a 'szükségletek' elé helyezése a közösség érdekeivel szemben, a Darwinista “légy az első” hozzáállás a AR. Wallace-i “zárkózz fel”-hez képest nem hoz hosszú távú örömteliséget.

 

Az alábbi ábra az Egyesült Államok állampolgárai élet-elédettségét – és ezáltal örömteliség egy jelentős tényezőjét – mutatja az egy főre eső vásálóerő függvényében.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazdasági szakértők és szociológusok tapasztalati tanulmányainak sora mutatja, hogy az idividuális profit optimalizálás csak akkor kap értelmet, amennyiben az hosszú távon fenntartható. Ez egyben jelenti az erőforrások hosszú távú jólét javító szempontok szerinti invesztícióját, valamint résztvevő felek pozitív kapcsolatának fenntartását is. Emellett mindenkinek el kell végeznie otthon a házi feladatát, hogy feloldja és átalakítsa traumáit, hogy a társadalom felszabadultan pozitív, kellemes tagjává váljon.

Mindannyiunk érdeke ezt kívánja. A Jóléti társadalomban a moralitás és a transzparencia természetessé válik. A társadalom örömteliségének alapja az átfogó fizikai, szociális és mentális életminőség.

Ennek kialakításához elsőként objektívan meg kell vizsgálnunk, fel kell mérnünk úgy kvalitatív mint kvantitatív módon, hogy a ezek mindhárom hatalmi ágban (jogalkotói, közigazgatási, igazságszolgáltatási szinten) is jelen vannak-e, valamint, hogy ennek fontossága az emberi tapasztalatok terén és az átlag-gondolkodásmódban érvényesül-e.

Következő lépcsőben az örömteliség további építőelemeit, az általános élet-megelégedettséget, elkötelezettséget és aktív részvételt, a jólétet (GNW) és az általános örömteliség szintjét mérjük föl (GNH).

Mindez szükséges, egy testreszabott fejlesztési terv, országos tréneld-a-trénert program, majd olyan nagy volumenű Örömteli Tudatosság Tréningek kivitelezéséhez, mely nem csak az országos összetartozást, hanem a cégek érdekeit, bevételük szintjét és profitabilitását is nagy mértékben fejleszti.

 

 

 

Elismert emberek és szakértők az örömteliségről

 

Robert Kennedy a Kansas Egyetemen 1968-ban tartott beszében élenjáró módon kifejezi, hogy a GNP egy borzasztó módja annak mérésére ami igazából fontos: “A Bruttó Nemzeti Összermék felelős a légszennyezésért, a cigaretta reklámokért és hogy a mentőszolgálat eltakarítsa az utcai összetűzések áldozatait. Speciális zárakat tesz ajtóinkra és azok börtönajtóira akik a mi ajtónkat feltörik. Felelős a vörösfenyő kipusztításáért és több csodás természeti jelenség elpusztításáért. Felelős a napalm-ért és a nukleáris töltetekért, a rendőrök páncélozott harckocsiaiért, melyeket az utcáink tüntetéseinek megfékezésére használnak. Elfelejti mérni azonban gyermekeink egészségét, az intelligens nyilvános viták lehetőségét, a tisztességet, az együttérzést. Röviden szólva, mindent mér, kivéve azt, ami az életet értékessé teszi.”


Abraham Maslow: "Ha csak egy kalapácsod van, minden kezd úgy kinézni mint egy szög." ”Átver bennünket egy eszköz.”

"A GDP volt eddig a kalapácsunk."
 

Adrien White, a University of Leicester Professzora, az első nemzetközi örömteliség felmérés megvalósítója:

"Nagy Britannia lakosságának 81 százaléka azon a véleményen van, hogy a kormányuk ahelyett hogy arra fókuszálna, hogy gazdagabbá tegye-, inkább arra kellene fókuszálnia, hogy örömtelibbé tegye őket."
 

Joseph Stiglitz arról beszél,

hogy hogyan léphetünk túl a GDP-n

"Az, amit mérünk, befolyásolja azt amit teszünk."

Szakértők a világ több pontjáról

a Bruttó Hazai Örömteliségről:

"Miben szeretnénk elsőkké válni? Mérjük azt."

Ma, miközben több mint 40 országban méri a jólét és az örömteliség szintjét, általánosságban megfigyelhető, hogy a mérés mellett nincs rendelkezésre álló fejlesztési mószer. A 'külső'-, fizikai körülményeket csiszolják az ország vezetői - a GDP-re összpontosítva -, azonban az igazi emberi értékrendet, kvalitásokat, melyek eredménye a 'belsőnkben' megjelenő örömteliség fejlesztésére nem kifejezetten tudnak megoldást, módszert biztosítani. Ez pedig azért lenne hasznos, mert a külső körülményeket végső soron azért módosítjuk, hogy magunkon belül örömtelibbé váljunk. Az utóbbi a fontosabb.

 

A Happiness Consulting az örömteliség mérésére mellett a lakosság belső kvalitásainak-, emberi minőségének fejlesztésére is megoldást nyújt.

GNH felmérés

- Happiness Consulting tudásbázis alapon

 

A Happiness Consulting GNH felmérése egy örömteli tudatosság felmérés. Lefedi mindazon építőköveket, melyeknek belső és külső szinten a lakosság örömteliségét befolyásolják.

 

Méri a körülöttünk levő komplex rendszerben való integráltságunkat, annak kezelési képességét, megelégedettségünket vele kapcsolatban. Lelkesedésünket, elkötelezességünket az ország és vezetői irányába, valamint a fizikai-fiziológiai-, szociális-interperszonális és mentális-pszichológiai jólétünket. Mindezeket tetőzi a múltban és a jelenben tapasztalt örömteliségünk, valamint a jövővel kapcsolatos pozitív látásmódunk mérése. Ami mindezt befolyásolja, az az örömteli látásmód, valamint azt a háttérből támogató éberség intelligencia (AQ).

A kérdőív kialakítása minden eddigi jelentősnek számító jóléti életvitel és örömteliség felmérés elemzésén alapszik és a Happiness Consulting átfogó perspektívája helyezi rendszerbe azokat.

 

A kérdések emellett oly módok kerültek megfogalmazásra, hogy már átgondolásuk is fejleszti az örömteli látásmódot.

 

Online felméréssel gyorsan elérhető reprezentatív számú válaszadó. Kiegészítő kvalitatív felmérések alkalmazása pedig kiteljesíti a valóságról alkotott képünket.

 

A felmérést a fejlesztési stratégia formálása, majd a fejlesztés követi.

Development
A TÁRSADALOM ÖRÖMTELISÉGÉNEK FEJLESZTÉSE

Annak előnye, hogy a Happiness Consulting bevonásra kerül az örömteliség felmérése során valamint a fejlesztési terv kidolgozásában az, hogy a Happiness Consulting konzulensei nemcsak akadémiai tudást oszt meg – mint a legtöbb felmérésel foglalkozó cég, vagy az országos felméréseket kidolgozó professzorok –, hanem életízű, a fejlesztési munka tapasztalatában érett, kimozdíthatatlanul valós szempontokat vesz figyelembe.

A társadalom szintű felmérés direkt módon kapcsolódnak az örömteli látásmódot és emberi képességeket fejlesztő eszközökkel.

Amit mérünk, pontosan azt fejlesztjük.

Mi nem csak filozofálunk az örömteliségről; mi megéljük azt és tovább is tudjuk adni annak módját.

Örömteli Magyarország Program


Az Örömteli Ország Program során elsőként egy széles körű Örömteli Tudatosság Tréninget tartunk a Kormány és a Közigazgatás kijelölt vezetői és szakemberei számára. A tréning, a gyakorlatok során kiderül, hogy közülük hánynak lesz affinitása az azt követő Tréneld-a-Trénert (TT) programban részt venni. A jelentkezők közül a legjobbakat kiválasztva indul el a program. Ők, 4-6 hónapot követően Bruttó Nemzeti Örömteliség és Éberség (GNHA) Profikká válnak.

Ezt követő, hasonló coaching-jellegű képzéssel – miközben más tréningeket tartanak – GNHA Mesterekké válnak. Sikeres vizsgájukat követően képessé válnak nemcsak bemutatni, hanem trénerként is tovább adni a programot.

Ekkortól, azok tehetségek TT-jére összpontosítanak, már az Ő tréningjeiken mutattak kiemelkedő lelkesedést és teljesítményt.

 

A társagalom szemében igazán bizalmat keltő és felelősségteljes lépés az, amikor az implementációt a Kormány saját magán kezdi. Felszabadulttá, enegiadújjá és örömtelivé válik, élenjáró módon példát mutatva.

 

A Kormány – saját pozitív tapasztalata alapján – dönthet úgy, hogy szorgalmazza az országos szintű implementációt.

A tömeges képességfejlesztést segítik a piaci szereplőknek szánt-, a szervezetek teljes munkatársi gárdájának tömeges fejlesztéséért járó állami támogatási formák. Hasonlóképp, a bevezetést nagy mérta sportcsarnokokban és kiállító központokban tömegesen tartott ismételt tréningek segítik, melyekre az Állam által kiküldött meghívókkal lehet ingyenesen regisztrálni.

Az idealista cél lehet az, hogy a felnőtt lakosság 10-16%-a részt vegyen legalább egy alkalommal az örömteliség fejlesztő tréningen pár év leforgása alatt (alkalmazott eszközöktől függően), mivel ez esetben ez kiterjed az ország teljes lakosságára.

A társadalom fejlesztését támogató Kormányzati vezetők munkáját prezentációkkal, mintavételező felmérésekkel és coaching-al segítjük.

bottom of page