top of page

ÉBERSÉG

INTELLIGENCIA

ÉBERSÉG INTELIGENCIA (AQ)
– annak érdekében, hogy a külső és belső tendenciáinkat jobban felismerjük.

“A figyelem oktatása a legmagasabb szintű oktatás.”

— William James, filozófus.

 

Életünk, tapasztalataink, örömteliségünk, minden amit ismerünk és aminek tudatában vagyunk annak függvényében alakul, hogy mennyire és milyen módon figyelünk rá.

Ismerjük a mondást: “Elég egy kis gyertyát meggyújtanunk ahhoz, hogy egy szoba évezredes sötétsége tovatűnjön”.
Az örömteliségünk alapja az éberség intelligenciánk.

 

Az éberségünk alkalmazásával arra törekszünk, hogy környezetünkkel együtt felelősségteljesebbé váljunk, és jobb döntéseket hozzunk. Azt szeretnénk, hogy ez nemcsak magunk, hanem a lehető legtöbb ember számára, a lehető leghosszabb ideig tartó, lehető legnagyobb örömteliséget eredményezze.

 

Belső és külső éberségünket egyaránt fejlesztjük. Belső éberségünk a mentális folyamataink, motivációink, szokásaink, feloldandó traumáink éber felismerését jelentik. Külső ébeségünk a világ folyamatait, tendenciáit, szimbólumait, rejtett vagy nyitot motivációs erőit figyeli meg. Korunkban, az internetnek köszönhetően már nincsenek titkok.

 

Mindamellett, hogy az éberség intelligencia (AQ) szintjét a külső és belső éberség együttes alkalmazása függvényében mérjük, ezt több szinten tesszük.

Edgar Schein jéghegy modelljét alapul véve, azt továbbgondolva, az éberség intelligencia különböző szintjeit különböztetjük meg.

A jéghegy csúcsa a bárki számára könnyen látható fizikai és fiziológiai éberség szintje. Ebbe tartozik éberségünk a világ fizikai hatásaival kapcsolatban, az azokat jelképező jelek felismerése, valamint saját testünk egészségének karbantartása (pl. a GMO mentes és csökkentett glutén tartalmú egészséges táplálkozás, jód fogyasztás, parazita tisztítás stb.).

 

Az óceánban levő jéghegyből még valamelyest kilátszik a szociális és interperszonális éberség is, mely az embertársainkhoz való hozzáálásunkat, belső motivációinkat, viselkedési és kommunikációs reakcióinkat foglalja magába, valamint ugyanezek felismerését a külvilágban.
 

A gerincünk felső részében és az agytörzsben található retikuláris aktivációs rendszerünk (RAS) által nem tudatosan eltárolt és megszűrt másodpercenként kétmillió beérkező impulzus, a szüleink és bővebb környezetünk által alakított 'kulturális DNA', szokásaink, és ideális esetben egyenes, kettős mérce mentes és pozitív belső motivációink alapjaiban meghatározzák mindennapi látásmódunkat.

Politikai beállítottságunk, kulturális tendenciáink, az értékrendünk-; az, ami véleményünk szerint jó és hasznos-; az, hogy milyen beállítottságú emberek közösségében érezzük leginkább otthon magunkat (oxitocin termelésünk jelentős forrásaként), a külső és belső tendenciák felismerése mind a folyamat és tendencia éberség szintjén találhatóak.

 

Az éberség intelligencia igazi alapja azonban annak képessége, hogy felismerjük és képesek legyünk egy kellemes távolságból figyeni amint megjelennek, játszanak és eltűnnek tudatunkban a fentebb említett tendenciák, gondolatok és érzelmek.

Ez a nyitott és érdeklődően résztvevő éberség, mely lehetővé teszi, hogy nagyobb mértékben kibontakozzon életünkben éberségünk, valamint, hogy ezzel egyidejűleg szemlélőkből cselekvőkké váljunk, az 'élet óceánja legmagasabb hullámának csúcsán'.
Annak képessége, hogy felismerjük magunk és mások ugyanezen jellegű tendenciáit, szabaddá és mindenek előtt természetessé tesz bennünket. Az éberség intelligencia által nagyobb belső szabadságérzetet és belső függetlenséget elnyerve és ezzel egyidejűleg aktívan részt vállalva a világ dolgaiban belső többletet és mások szemében jórészt csodálatra méltóan kiegyensúlyozott, félelemnélküli és gyorsabban regenerálódó pozitív tudati beállítottságot alakítunk ki.

bottom of page